Debreceni Rocklexikon 1963-2000

A Rocklexikon 1964-1990 kiadványt szerkesztette: Váradi Ferenc
Az 1990-2000-es Rocklexikon szerkesztői: Váradi Ferenc, Szabó Krisztina és Bakó Csaba
Az eredeti kiadványokat újragépelte, javította és kiegészítette: Tikász Gergely

PG Csoport

Három volt kisújszállási diák alakította 1985 őszén. Jámbor Zsolt (gitár, ének), Jantyik Zsolt (gitár, ének), Herczeg Zoltán (próza). Hozzájuk Csatlakozott Kulcsár Lajos (dob) és Pintér Ákos (billentyűs). Már a második fellépésükön mint az Európa Kiadó előzenekara szerepeltek, ezen a koncerten ismerkedtek meg későbbi basszusgitárosukkal, Kevin Johnsonnal, aki Nottingham-ből érkezett Debrecenbe, mint kezdő szociológus. Az évek során több zenész megfordult a PG-ben: Czesznák Tamás (dob), Urr Sándor (basszusgitár), Kiss Csaba (gitár), Hrozik Éva (ének), Dió Zoltán (próza), Lukács László (basszusgitár, ének). Felállásuk a ’90-es évek elején: Jantyik Csaba (gitár), Jantyik Zsolt (ének, gitár, szöveg), Orosz Imre „Szódás” (dob), Vass Krisztina (billentyű), Tóth Károly (basszusgitár).
1990-ben a Szép Klub Kulturális Egyesülettel adták ki első műsoros kazettájukat. Sikerrel szerepeltek a Kelet ’90 alternatív fesztiválon. Új műsorukat 1990 októberében mutatták be, Halottak élén címmel a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. Ez az anyag adja a gerincét első nagylemezüknek, melyet 1991 elején rögzítettek a budapesti Tom-Tom Stúdióban. Legsikeresebb dalaik ekkoriban: Good Bye, Két Ország – Szerelem, Én édesem. Az együttes Ars poeticája: Az Alföldi Zene rosszabb a halálnál, mert ez a Magyar Halál: mert ez a Magyar Élet. Egyesek szerint zenéjük Pszeudo alternatív brit pop muzsika, de van itt minden – punk, angol indie, dark is. Elméletileg ’95-ben kellett volna kitörniük az underground-ból, mivel ekkor nyerték meg a Marlboro Music Rock-In ’95 tehetségkutatót, azonban mégsem sikerült falrengető áttörést véghezvinniük. A basszusgitáros Fazekas László lett. 
1999-ben Szódás Imre dobos posztjára Kiss Attila érkezett, s ezzel alakult ki a mai felállás. 2001-ben elkészült a zenekar talán legkidolgozottabb, "Mennyi nő" címet viselő lemeze, ami csak a következő év elején jelent meg. Az 2000-es évtized középső részét "családi éveknek" nevezhetjük a zenekar életében: a tagok gyermekeinek (5) egymást követő születése miatt ezen időszak viszonylag kevés koncerttel és visszafogott alkotói munkával telt. A PG Csoport 2007 második felében, a debreceni Lovardában ünnepelte 20 éves fennállását, egy monstre (több mint 3 órás) koncerttel, melyen valamennyi volt PG-s tag szerepelt. A koncert egyben a zenekar nagy visszatérése is volt: 2008-ban "Nem sietünk sehová" címmel megjelent a következő lemez. Az évek során felgyülemlett alkotóenergiáknak köszönhetően mindössze 2 nap alatt írták meg 12 számot tartalmazó lemezt, amely a PG legérettebb albuma. A diszk mellé a zenekar 20 éves születésnapi koncertjének 50 perces DVD ízelítőjét is mellékelték. 2008 őszén a Kölcsey Központban (Debrecen) adtak nagysikerű "csendes" koncertet akusztikus hangszerelésben, nagyszerű nép- és régizenészekkel kiegészülve. Ennek folytatásaként 2009-ben Halmos Béla prímás, a magyar táncházmozgalom egyik atyja csatlakozott a zenekarhoz egyre gyakoribb vendégként, mely egy közös munka, egy többszámos áthangszerelt repertoárhoz vezetett. Ezzel a produkcióval év végére meghívást kaptak Rómába is, majd 2010 év elején 7 számos videóanyagon is rögzítették.    Albumaik: Alföldi zene (1990), Moulin Rouge (1992), Félélet (1994), Útlevél, fogkefe (1996), Elmúlhat minden (koncertlemez 1998), Mennyi nő (2002), Nem sietünk sehová (2007)
http://www.pgcsoport.hu/